Onsdag den 15 april 2026 lyfter Svenskt näringsliv ”de bortglömda eleverna” vid sitt frukostseminarium inom Näringslivets skolforum.
Mycket av skoldebatten har – med rätta – handlat om de 15–20 procent av eleverna som har svårt att nå kunskapsmålen. Betydligt mindre uppmärksamhet har ägnats åt en lika stor grupp: elever som tvärtom har lätt att nå målen.
Forskning visar att många av dessa elever riskerar att bli understimulerade i undervisningen. Långsamt tempo, repetition och brist på ämnesdjup kan leda till minskad motivation och i vissa fall underprestation – trots att skollagen är tydlig med att även dessa elever ska ges ledning och stimulans för att nå längre.
I rapporten Elever som lätt når kunskapsmålen – hur bemöter vi dem i skolan och hur stimulerar vi deras utveckling? Sammanfattar Attila Szabo aktuell svensk och internationell forskning och pekar ut vilka arbetssätt som har starkast stöd i evidensen – från acceleration och ämnesfördjupning till organisatoriska lösningar på skol‑ och huvudmannanivå.
Frukost serveras från kl. 8:30 för de som är på plats men det går även att delta digitalt. Glöm inte att anmäla dig. Mer info via länk nedan.
Follow